Doprovodný program

DERNISÁŽ 28. MEZINÁRODNÍHO BIENÁLE GRAFICKÉHO DESIGNU BRNO 2018
Termín konání: 26. 8. 2018
14.00–21.00
Velkolepé rozloučení s Bienále Brno 2018 v Uměleckoprůmyslovém muzeu Moravské galerie.

14-16.00 DERNIÉROVÝ WORKSHOP
Na nedělní odpoledne jsme připravili otevřenou dílnu pro děti i dospělé, inspirovanou letošní Mezinárodní přehlídkou grafického
designu.

17.00 KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA
Na workshop naváže poslední možnost projít si výstavy s jejími kurátory, kteří si připravili komentovanou prohlídku.

19.00 ROZLUČKOVÁ BIENÁLOVÁ PARTY
A večer nás čeká pořádný rozlučkový večírek s DJ Tomem Holičem na terase UMPRUM.

Prodloužená otevírací doba všech výstav Bienále Brno 2018
do 20 hodin.

RETAIL STEZKA

Retail Stezka provází návštěvníky centrem města a upozorňuje na pozitivní příklady, kde se povedlo kvalitně a komplexně realizovat obtížný průnik interiérového a grafického designu, který retail design vyžaduje. Zároveň na většině míst přibližuje příběh vzniku designu, skrytou symboliku a pozadí vizuálů, které obyvatelé mnohdy denně vídají, ale neví o nich. Stezka přiblíží designově zajímavá místa pro nákup nebo posezení u kávy, kterou je Brno proslulé. Jednou z vlastností kvalitního retail designu je, že jde ruku v ruce s nabídkou.

Procházka: Vizuální smog vs. Retail Design

VIZUÁLNÍ SMOG VS RETAIL DESIGN

PROCHÁZKA VIZUÁLNÍ SMOG VS RETAIL DESIGN
Termín konání: 22. 5. 2018
18.00–19.00
Může podnikání fungovat bez agresivní reklamy? Je kvalitní design věc individuálního vkusu? Ohrožuje čistění veřejného prostoru svobodu podnikání?
Podobné otázky, dobré a špatné příklady retail designu bude řešit Veronika Rút Nováková při zahajovací procházce k OFF programu Bienále grafického designu na téma Vizuální smog vs retail design. Začátek procházky bude před budovou Hlavního nádraží v Brně.
Veronika Rút Nováková je freelance grafická designérka původem z Brna, která se specializuje na branding a vizuální identity. Vytvořila například značku UGO čerstvá šťáva (v agentuře GREP design) a mezi její klienty patří Ministerstvo obrany, město Brno nebo Sokol. Ve volném čase se věnuje vizuálnímu smogu a retail designu. V roce 2015 dokončila diplomovou práci na téma grafický design ve veřejném prostoru, založila projekt Brno bez vizuálního smogu a poté spolupracovala s radnicí Brna-střed na zlepšení situace. http://www.veronikova.com/

PŘÍBĚH OUTDOOR REKLAMY 20. STOLETÍ
Termín konání: 23. 5. 2018
19.00–20.30
Je vizuální smog záležitost posledních desetiletí nebo je starý jako reklama sama? Přednášku o historii konfliktu a harmonie reklamy a architektury povede Pavel Wewiora z Národního památkového ústavu. Dozvíte se mimo jiné, jak se chovala reklama v meziválečném období a co bylo pro reklamu typické v 60. a 70. letech. Těšte se na řadu unikátních dobových fotografií Brna, dokumentaci prvních reklam na MHD a diskuzi o proměnách reklamy v posledním století.

RETAIL DESIGN TRAVEL GUIDE
Termín konání: 24. 5. 2018
19.00–20.30
Dva přednáškové cestopisy o inspirativních, chytrých i šílených řešeních retail designu v zahraničí. Mimo jiné také o tom, jak se dají využít graffiti ve prospěch výlohy a jestli je dobrý nápad otevřít obchod v gotickém kostele.
KOGAA je mezinárodní architektonické studio, které působí na poli architektury i interiérového a produktového designu a po mnoha cestách a pobytech v zahraničí sídlí v Brně. http://www.kogaa.eu/cz/kogaa
Veronika Rút Nováková je freelance grafická designérka původem z Brna, která se specializuje na branding a vizuální identity. Ve volném čase se věnuje vizuálnímu smogu a retail designu. V posledních letech funguje jako digitální nomád a sbírá nejrůznější příklady vizuálního smogu i retail designu z českých i zahraničních měst. Přednáška bude se zaměřením na města Gent (BE) a Barcelona (SP). http://www.veronikova.com/
Po přednáškách bude následovat diskuze o tom, jak si stojí vizuální úroveň brněnských podniků ve srovnání se světem. Má Brno autentický a osobitý retail design v konkurenci západních metropolí?
Přednášky budou v angličtině bez tlumočníka.

KAŽDÝ POTREBUJE REKLAMU
Termín konání: 27. 05. 2018
19.00–20.00
Projekce dokumentu o vizuálním smogu a beseda s tvůrcem Dominikem Jursou a aktivistou Matúšem Čupkou.
Dominik Jursa vystudoval dokumentární režii na VŠMU v Bratislavě a snímek natočil v roce 2014. Jak jej vidí s odstupem času? Jak pozoruje vývoj ilegální a agresivní reklamy? Vnímá situaci jako zlepšení nebo spíš propad? Diskuze se bude účastnit i Matúš Čupka, který se poslední roky intenzivně věnuje popularizaci tématu vizuálního smogu v Bratislavě.

PROCHÁZKA S MARTINEM HRDINOU
Termín konání: 29. 5. 2018
17.00–18.30
Z Café Tungsram
Práce architekta Martina Hrdiny vyniká precizním provedením a komplexním řešením interiérů a grafického designu. Svými realizacemi interiérů a vizuálních stylů Café Tungsram, Atlas, Pilát, Bistra Franz nebo vietnamské restaurace GO výrazně ovlivnil vizuální kulturu brněnského retail designu. Procházku povede sám autor, začátek bude v Café Tungsram na Kapucínském náměstí.
Martin Hrdina pracuje samostatně jako architekt a grafický designér. Praxi založil v roce 2006 v Amsterodamu (NL) po studiích architektury na Technické univerzitě v Liberci a architektonického designu na Gerrit Rietveld Academie v Amsterodamu. Po přestěhování do Brna v roce 2008 se začal intenzivně věnovat návrhům interiérů. http://www.hrdina.tv/

ARGUMENTACE JAKO ZÁKLAD DESIGNU
Termín konání: 4. 6. 2018
19.00–21.00
Věra Marešová a Lumír Kajnar patří ke špičce grafického designu se zaměřením na značky a branding. Oba spojuje dlouhodobá práce na volné noze a neúnavné diskuze s klienty ohledně efektivity a designu. Nedostatek schopnosti adekvátně argumentovat a komunikovat s klienty se výrazně podepisuje v českých ulicích v podobně vizuálního smogu, zbytečných výstupů a špatně strukturovaných sdělení. Oba tvůrci představí případové studie svých projektů se zaměřením na komunikaci s klienty a pozitivní i negativní zkušenosti.
Věra Marešová je autorkou logotypu a vizuálního stylu města Brna a má za sebou desítky dalších prací v oblasti vizuálních identity. V prezentaci představí dvě případové studie. První bude starší projekt vizuálního stylu Koupaliště Kraví hora, kde došlo k realizaci, která v průběhu času kvůli nepochopení ze strany klienta ztratila většinu ze své konzistentnosti a čistoty. Druhý projekt bude zkušenost s Café clubem Calabrone, kde bylo obtížné vše sladit s již existujícím interiérem, ale povedlo se přesvědčit klienty k práci s jednotným vizuálním stylem. http://www.vgrafik.cz/
Lumír Kajnar se věnuje značkám jako Česká spořitelna, Letiště Praha, Direct pojišťovna, České ragby nebo hnutí Skaut. Pro jeho práci je typické propojení grafického designu a marketingu směrem k efektivitě i kvalitnímu výsledku v oblasti komunikačního designu. V rámci prezentace představí identitu EMA Espresso baru, který realizoval v Praze jako případovou studii se zaměřením na komunikaci s klientem. http://www.lumirkajnar.com/
Jak probíhala spolupráce a jak těžké bylo klienta přesvědčit k něčemu odvážnému? Jak se dá zabránit špatnému uchopení vizuálního stylu? Po přednáškách proběhne společná diskuze.

ATELIER BONBON
Termín konání: 31. 5. 2018
19.30–21.00
Atelier Bonbon má na svědomí realizace interiérů barů Super Panda Circus, Bar, který neexistuje, 4Pokoje nebo Kafe a Kobliha. Práce vynikají především nápaditostí, originalitou a komplexním přístupem. Přednáška bude o tom, jak se projekty vyvíjely od skic a prvních nápadů až k problémům při realizaci a otevření.
http://bonboni.cz/

WORKSHOP S PEN PALS
Termín konání: 26. 5. 2018
14.00–16.30
Zkuste si práci písmomalíře na vlastní kůži!
Ručně psaná písma byla po dlouhou dobu nedílnou kvalitní součástí retail designu, ať už jako menu nabídky nebo jako ručně psané vývěsní štíty obchodů. V posledních letech se poetika ručně psaných písem z měst vytratila, situace se postupně obrací zpět k autentickým a kvalitním řešením.
Jak dlouho trvá nakreslit písmomalířský nápis? Jak je těžké udělat krasopisnou menu nabídku? Zeptejte se Pen Pals neboli Karolíny Strykové – profesionální písmo malířky, která workshop povede.

► Hodně budeš někde

DOPROVODNÉ PROGRAMY PRO DOSPĚLÉ

SYMPOZIUM
Termín konání: 11. 5. - 13. 5. 2018
Místo konání: Kino SCALA
Ve dnech 11., 12. a 13. května 2018 proběhne v univerzitním kině Scala třídenní cyklus přednášek a prezentací světově významných tvůrců a teoretiků designu.
Sympozium je určeno pro grafické designéry, typografy, ilustrátory, pracovníky redakcí, nakladatelství, reklamních agentur, tiskáren, knihoven, manažery, studenty, pedagogy, teoretiky a publicisty z oblasti umění a designu. Sympozium bude rozdělené do tří tematických celků, které odrážejí celkovou otevřenou koncepci přehlídky a rozšiřují jeho spektrum zájmu o příbuzné disciplíny, především architekturu a produktový design. Ve všech třech tematických celcích se představí přední zástupci tuzemské i světové scény, aby dohromady vytvořili živý a dynamický tok myšlenek vybízejících k vzájemné interakci a diskuzi.

PECHA KUCHA NIGHT
Termín konání: 17. 5. 2018 v 20:00
Místo konání: kavárna Praha v Brně
Pecha Kucha Night s názvem Konec dobrý všechno dobré propojuje téma grafického designu s dalšími tématy dotýkajícími se designu a vizuálního smogu. Mezi pozvané hosty patří Braňo Matis s tématem Smrt grafického designu, Marek Pistora a Martin Vácha ze Studia Najbrt, či Veronika R. Nováková, autorka Retail stezky s tématem nechtěné oživení veřejného prostoru.

PŘEDNÁŠKY S DESIGNÉRY
Termín konání: 17. 5.- 18. 6. 2018
Místo konání: Uměleckoprůmyslové muzeum
Přednášející:

ATELIER BONBON [RETAIL]
Mezi realizace studia patří interiér Baru, který neexistuje, Super Panda Cirkus, 4Pokojů, Kafe&Kobliha a další. Vynikají hravostí, nápaditostí a výrazným způsobem obohacují brněnskou retail scénu s tím, že dalece překračujíc její hranice.

KOGAA [RETAIL]
Architektonické studio předvede ukázky vlastních prací a inspiraci z cest v zahraničí. Mezinárodní složení a zajímavá historie se potkává s jejich aktivitami přímo v Brně.

PAVEL WEWIORA (Národní památkový ústav) [VIZUÁLNÍ SMOG]
Vlastní bohatá foto dokumentace z historie reklamy v Brně i dalších městech. Vizuální smog jako záležitost celého 20. století. Vývoj regulací vizuálního smogu a jejich smysl.

VĚRA MAREŠOVÁ [VIZUÁLNÍ SMOG]
Absolventka pražské UMPRUM, která se dlouhodobě věnuje problematice vizuálního smogu. Přednáška bude zaměřená na filozofické otázky vzniku problému, bude následovat diskuze.

PETRA DOČEKALOVÁ [RETAIL]
Přednáška typografky a písmo malířky o retail designu v Čechách a New Yorku. Ukázky vlastních prací a postupů, různá alternativní řešení, netradiční typografie, inspirace
z historie.

LUMÍR KAJNAR
Zásadní problém vizuálního smogu tkví v nedostatečné komunikaci mezi zadavatelem a designérem. Lumír Kajnar je špičkový český designér, který se specializuje také
na komunikaci. Představí případovou studii tvorby kavárny EMA v Praze a rozebere komunikaci, změny i problémy od prvních skic po realizaci.

VERONIKA R. NOVAKOVA [RETAIL]
Retail design cestopis. Jak se pracuje s reklamou ve veřejném prostoru v Belgii i jinde v zahraničí. Ukázky chytrých řešení, alternativ klasické outdoor reklamy, nápaditého retail designu a grafických řešení.

PROSTOR PRO DESIGN: NOVÁ VIZUÁLNÍ IDENTITA MASARYKOVY UNIVERZITY
STŘEDA, 6. 6. 2018, 18 H, UMPRUM − PŘEDNÁŠKOVÝ SÁL
Masarykova univerzita si nadělila k blížícímu se 100. výročí své existence nový jednotný vizuální styl, který vytvořilo Studio Najbrt. Každá změna vizuální identity vyvolává emoce. Pojďte se setkat s Alešem Najbrtem, který promluví o této designérské práci a jejích výsledcích.

PROSTOR PRO DESIGN: ZAKLADATEL BIENÁLE BRNO JAN RAJLICH ST.
STŘEDA, 13. 6. 2018, 19 H, UMPRUM – PŘEDNÁŠKOVÝ SÁL
Přednáška grafického designéra Jana Rajlicha ml. přiblíží osobnost malíře a designéra Jana Rajlicha st., zakladatele a organizátora Bienále Brno, kterému byla letos udělena in memoriam Cena Bienále Brno za přínos v oboru grafického designu.
V – zdarma

Tematické PROCHÁZKY
viz RETAIL STEZKY výše

KAŽDÝ POTREBUJE REKLAMU [VIZUÁLNÍ SMOG]
Dominik Jursa, Matěj Čupka
Autor dokumentu o vizuálním smogu Jursa se problematice vizuálního smogu v poslední době věnuje pouze okrajově. Přijede proto diskutovat se svým známým, aktivistou, který se problematice naopak zapáleně věnuje. Jak vidí autoři dokument o škodlivosti vizuálního smogu s odstupem? Přinesla práce své ovoce? Jak se situace změnila? Diskuze na tato témata proběhne po skončení promítání.

CREATIV 60+ BIENÁLE BRNO 2018 – prohlídka a otevřený ateliér
Termín konání: v průběhu června 2018
Místo konání: Uměleckoprůmyslové muzeum
Program určený seniorům se skládá z diskuzní komentované prohlídky mezinárodní přehlídky současného grafického designu i doprovodných výstav k Bienále. Součástí programu je otevřený ateliér s připravenou kaligrafickou dílnou.


KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY

KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA NAJBRT
STŘEDA, 6. 6. 2018, 17 H, UMPRUM – 2. PATRO
Komentovaná prohlídka výstavy s grafickým designérem Alešem Najbrtem a kurátorem výstavy Michalem Nanoru. Na prohlídku navazuje od 18 h prezentace Aleše Najbrta přibližující práci Studia Najbrt na novém vizuálním stylu brněnské Masarykovy univerzity.
V – zdarma v ceně vstupného na výstavu

KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA MEZINÁRODNÍ SOUTĚŽNÍ PŘEHLÍDKA
STŘEDA, 13. 6. 2018, 17 H, UMPRUM – HLAVNÍ VÝSTAVNÍ PROSTOR
Komentovaná prohlídka Mezinárodní soutěžní přehlídky letošního bienále s jedním z kurátorů ze sdružení OKOLO Adamem Štechem. Po komentované prohlídce proběhne od 19 h přednáška designéra Jana Rajlicha ml., která přiblíží osobnost a tvorbu zakladatele Bienále Brno Jana Rajlicha staršího.
V – zdarma v ceně vstupného na výstavu

KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA ČAS A POHYB: EXPOZIČNÍ PROJEKCE MOTION DESIGNU
ČTVRTEK, 14. 6. 2018, 17 H, UMPRUM – CAMERA
Komentovaná prohlídka výstavy s jedním z kurátorů z kreativního studia Mouvo Vítem Zemčíkem zaměřená na bližší seznámení se s fenoménem „motion designu“.
V – zdarma v ceně vstupného na výstavu

KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA FRANTIŠEK ŠTORM – TYPOGRAF
ČTVRTEK, 28. 6. 2018, 17 H, UMPRUM – RESPIRIUM
Komentovaná prohlídka výstavy s výjimečným českým typografem a grafikem Františkem Štormem.
V – zdarma v ceně vstupného na výstavu

PROJEKCE FILMŮ S PLAKÁTY ALEŠE NAJBRTA
Termín konání: červenec-srpen 2018
Místo konání: Místodržitelský palác
V rámci projektu Scalní letňák představujeme české filmy natočené v uplynulých dvou dekádách, jejichž propagačním materiálům vtiskl grafickou podobu Aleš Najbrt
a Studio Najbrt.

DOPROVODNÉ KONCERTY
Termín konání: červen 2018
Místo konání: Místodržitelský palác
V rámci doprovodných programů k Bienále Brno organizujeme ve spolupráci s klubem Fléda koncert kapely Finský barok 6. 6. 2018.

Dětská vernisáž 28. bienále grafického designu Brno

DOPROVODNÉ EDUKAČNÍ PROGRAMY PRO DĚTI A MLÁDEŽ

DĚTSKÁ VERNISÁŽ BIENÁLE BRNO
Termín konání: 10. 5. 2018 v 16:00
Místo konání: Uměleckoprůmyslové muzeum
O slavnostní atmosféru vernisáže Bienále Brno nebudou ochuzeni ani nejmladší návštěvníci galerie. Pro rodiče s dětmi bude připravená dětská vernisáž probíhající o pár hodin dříve před hlavní vernisáží, během které bude dětem zprostředkováno téma mezinárodní přehlídky grafického designu se zapojením rozličných aktivit přibližující různorodé podoby grafického designu.

RODINNÉ ODPOLEDNE: S BIENÁLE KOLEM SVĚTA
Termín konání: 27. 5. 2018 v 14:30
Místo konání: Uměleckoprůmyslové muzeum
Víkendový program pro celou rodinu se skládá z komentované prohlídky pro rodiče a tvůrčí dílny pro děti, která se bude věnovat profesi grafického designéra a seznámí děti s grafickými a typografickými technikami.

SOBOTNÍ ATELIÉR: ZABAL TO
Termín konání: v průběhu června 2018
Místo konání: Uměleckoprůmyslové muzeum
Tvůrčí dílna pro děti o rozmanitých podobách grafického designu, který je všude kolem nás. Přebalový a obalový design jako téma spojnice produktového a grafického designu. (Externí spolupráce s grafikem.)

WORKSHOP PRO NEVIDOMÉ A SLABOZRAKÉ V RÁMCI BIENÁLE BRNO 2018
Termín konání: 12. 5. 2018
Místo konání: Uměleckoprůmyslové muzeum
Otevřený víkendový workshop pro handicapované určený nevidomým a slabozrakým zaměřený na prostorovou typografii bude probíhat ve výstavách Mezinárodního bienále grafického designu Brno.

WORKSHOP: POZDRAV Z BIENÁLE
Termín konání: 19. 5. 2018 v 18:00
Místo konání: UMPRUM Moravské galerie
V rámci bienále bude probíhat pestrý program složený z řady komentovaných prohlídek a celovečerního workshopu pro děti i dospělé s názvem Pozdrav z Bienále. V rámci dílny si budou moci návštěvníci pod vedením zkušených lektorů vyzkoušet grafické techniky (práce s kompozicí, typografií, tiskem, fosforeskující barvou) a vytvořit originální pohlednici.

ARTCAMP: GRAFICKÝ DESIGN OŽÍVÁ
Termín konání: 20. 8. - 24. 8. 2018
Místo konání: Uměleckoprůmyslové muzeum
Příměstský prázdninový artcamp pro děti od 10 do 16 let bude pořádaný ve spolupráci s externími lektory z audiovizuální oblasti. Tématem artcampu bude Motion design aneb jak to vypadá, když grafický design ožívá. Děti se seznámí s grafickým oborem motion designu. Vyzkouší si práci s audiovizuální technikou, naučí se pracovat s animací, střihem i postprodukcí.

BAREVNÁ DOPOLEDNE
Termín konání: každý čtvrtek v průběhu konání Bienále Brno v 10:00
Místo konání: Uměleckoprůmyslové muzeum
Jedná se o pravidelné čtvrteční výtvarné dílny pro děti od 2 do 6 let probíhající v expozici Bienále, kdy budou děti společně s rodiči hravou formou objevovat svět grafického designu galerie.

ŠKOLNÍ SKUPINY – edukační program
Termín konání: květen, červen 2018
Místo konání: Uměleckoprůmyslové muzeum
Pro děti z mateřských škol bude připraven zážitkově-pohádkový program zprostředkující základní problematiku grafického designu. Žáci základních škol se blíže seznámí s rozličnými podobami profese grafického designéra včetně praktických aktivit a pro studenty středních a vysokých škol budou připraveny diskuzní komentované prohlídky.

Doprovodný program se koná ve spolupráci s Kanceláří náměstka primátora pro oblast Smart City.

Porto: Grafická scéna jednoho města